skip to Main Content

De mange bøgers muligheder

 

Hvorfor donerer Læs for Livet biblioteker på mellem 400 og 1000 bøger til udsatte børn og unge – og ikke bare små bogpakker?

 

 

Vores valg tager udgangspunkt i forskningen, der viser, hvor vigtigt det er at vokse op med adgang til mange bøger i hverdagen. Faktisk er antallet af tilgængelige bøger så vigtigt, at forskning baseret på mere end 70.000 casestudier i 27 lande viser, at børn, der vokser op i hjem med mange bøger, samlet set får tre års længere uddannelse end børn fra hjem uden bøger – uafhængigt af forældrenes uddannelse, beskæftigelse og sociale klasse. Vi har også ladet os inspirere af tal fra skolebibliotekernes verden, hvor det har vist sig, at hvis der er mindst 400 bøger til rådighed, klarer eleverne sig markant bedre.

 

 

Det drejer sig dog langt fra kun om kvantitet. Hvis alle bøgerne kun er fantasy eller bøger om dyr, så mindskes chancen for, at et barn eller en ung finder en bog, der netop interesserer dem. Læselysten bliver ikke tændt, og verden udvides ikke for alvor. På de institutioner, hvor vi kommer ud, er det særlig vigtigt, at biblioteket består af meget forskellige bøger, både indholdsmæssigt og i forhold til sværhedsgrader. Mange udsatte børn og unge er udfordrede i forhold til deres læsekompetencer, fordi de fx har haft skolepauser eller har svært ved at følge med fagligt, når hverdagen derhjemme er præget af kaos og omsorgsvigt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi har også været ude at tale med knap 2000 udsatte børn og unge om, hvad de godt kunne tænke sig at læse, og i de samtaler skinner deres forskelligheder virkelig igennem. Nogle vil gerne drømme sig væk til fremmede universer, mens andre gerne vil læse personer, der har samme problemer som dem selv. Vi har fået ønsker om fx bøger om cutting, anoreksi og døden. En pige på 13 år ønskede sig bøger, ”om nogen, der har mistet, og om nogen, der er forsvundet lige pludselig”. Mens en dreng på kun 9 år spurgte: ”Er der en bog, hvor ens mor og far slår hinanden, og måske bliver de gode venner igen?”

 

 

Også fagbøgerne er populære, og ønskerne her overrasker igen og igen. Mens én dreng ønskede sig bøger om at bliver sælger og starte sin egen virksomhed, ville en anden gerne have bøger om planter, fordi han drømte om at få en planteskole, når han blev voksen. Der er også blevet ønsket bøger om at kode, om akvariefisk, Ove Sprogø, psykologi, hakket oksekød, modens historie, jagt, snegle og meget mere.

 

 

Børn og unge er eksperter i egen læselyst. En voksen kan ikke gætte, hvad der netop nu rører sig og længes efter. Men for at den rette bog kan blive fundet kræver det oftest et bredt udvalg at kigge igennem, skimme, mærke i hænderne. Derfor lytter vi til børnene og de unge og donerer biblioteker, der er fagligt gennemtænkt med plads til ønskebøger, et bredt genreudvalg og med forskellige sværhedsgrader. Her kan de gå på opdagelsesrejse ind i litteraturen, føle sig set og hørt – og blive overraskede.

 

 

Kilder:

 

 

  • Evans, Maria: “Books and schooling in 27 nations”, University of Nevada-Reno, 2010.
  • Krashen, Stephen D.: “The Power of Reading – Insights from the Research”, Libraries Unlimited, 2004

 

Back To Top